جنایت علیه بشریت در نوار غزه

جنایت علیه بشریت در نوار غزه

در امریكا، رای‌دهندگان به‌طور معمول رییس‌جمهوری خود را براساس معیارهای اقتصادی گزینش می‌كنند

دنیای قلم -محمود فاضلی: یك نظرسنجی كه به تازگی در ۶ ایالت تاثیرگذار در سرنوشت انتخابات در امریكا منتشر شد از پیشی گرفتن دونالد ترامپ رییس‌جمهوری پیشین امریكا در دست‌كم چهار ایالت حكایت داشت. این شكست به خودی خود برای رییس‌جمهوری كنونی امریكا حاوی پیامی بد است اما دلایل عمیق‌تر این ضعف جو بایدن كار را برای او به مراتب دشوارتر خواهد كرد. تارنمای پولیتیكو، با اعلام نتایج نظرسنجی‌های جدید در این ۶ ایالت كلیدی كه بایدن در چهار ایالت از ترامپ عقب افتاد، دشوار می‌توان تنها تعداد معدودی از فهرست نشانه‌های هشدار‌دهنده شكست احتمالی رییس‌جمهوری فعلی در انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری امریكا را برشمرد. نتایج نظرسنجی نیویورك تایمز و كالج سیینا كه روز یكشنبه منتشر شد و اعلام آن با یك سال مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ مصادف شده است، تصویر تیره‌ای را برای بایدن ارایه می‌دهد و مسیر مشخصی را در مقابل ترامپ قرار می‌دهد كه سه سال پیش از بایدن شكست خورد. ترامپ در بین رای‌دهندگان واجد شرایط چهار ایالت (آریزونا، جورجیا، نوادا و پنسیلوانیا) از این ۶ ایالت از بایدن جلو افتاد، در میشیگان رقابت تنگاتنگ بود و بایدن فقط در ویسكانسین توانست از ترامپ پیشی بگیرد. این درحالی است كه ترامپ در همه این ایالت‌ها در انتخابات سال ۲۰۲۰ شكست خورده بود. ترامپ در این چهار ایالت، دست‌كم با ۵درصد اختلاف آرا از بایدن برتری داشت و بایدن تنها با 2درصد اختلاف با توجه به حاشیه خطای این نظرسنجی، از رییس‌جمهوری سابق پیشی گرفت. نظرسنجی سراسری سی‌بی‌سی و یوگاو نیز كه نتایج آن روز یكشنبه منتشر شد، نشان داد كه ترامپ با كسب ۵۱درصد آرا از بایدن با ۴۸درصد آرا جلوتر است. در انتخابات ۲۰۲۰ این نتیجه برعكس بود و بایدن با ۵۱درصد آرا در مقابل ۴۷درصد آرای ترامپ پیروز شد. این نتایج به خودی خود دموكرات‌ها را نگران كرده است اما فقط آمار و ارقام نیستند كه باید این حزب را نگران انتخابات سال آینده كند. نگرانی‌های عمیق‌تری هم وجود دارد كه شامل ضعف سیاسی بایدن و ویژگی‌های شخصی وی است. پولیتیكو در ادامه ۶ نشانه بزرگ هشدار‌دهنده برای بایدن در انتخابات آینده این‌گونه عنوان كرد:

 

سن بالای بایدن

سن بایدن اساسی‌ترین مساله در انتخابات ۲۰۲۴ است؛ آیا رای‌دهندگان امریكایی فردی را انتخاب می‌كنند كه در پایان دور دوم ریاست‌جمهوری‌اش در ژانویه ۲۰۲۹ میلادی ۸۶ ساله خواهد بود؟

درحالی كه یك سال تا انتخابات باقی مانده است، پاسخ رای‌دهندگان به این پرسش «منفی» است. از هر ۱۰ رای‌دهنده احتمالی ۷ نفر در ایالت‌های تاثیرگذار با این نظر موافق بودند كه «بایدن بیش از حد پیر است كه بتواند رییس‌جمهوری موثر باشد.» فقط ۲۸درصد مخالف این نظر بودند. درحالی كه ترامپ فقط سه سال از بایدن كوچك‌تر است، رای‌دهندگان او را در مقایسه با بایدن جوان می‌دانند. تنها ۳۹درصد از رای‌دهندگان گفتند ترامپ به عنوان رقیب پیشتاز جمهوری‌خواهان «پیرتر از آن است كه رییس‌جمهوری موفق باشد.» اكثریت یعنی ۵۸درصد با این دیدگاه مخالفت كردند.

رای‌دهندگان این ایالت‌های كلیدی در پاسخ به این پرسش، از مسیر كنونی كه كشور در پیش گرفته ابراز نارضایتی كردند و تنها ۲۳درصد بر این باور بودند كه امریكا در مسیر درستی حركت می‌كند. حتی در بین حامیان بایدن ۴۳درصد معتقد بودند كه مسیری كه كشور در دولت رییس‌جمهوری كنونی طی می‌كند درست است و ۴۲درصد هم در این خصوص نظر منفی داشتند. اما بدتر از آن این بود كه اكثریت رای‌دهندگان (۵۳درصد) گفتند كه سیاست‌های بایدن «شخصا به آنها آسیب رسانده است» و تنها ۳۶درصد سیاست‌های رییس‌جمهوری امریكا را برای خود مفید ارزیابی كردند. بایدن بیشترین سهم را در بین رای‌دهندگان لاتین‌تبار در سال ۲۰۲۰ داشت. در این نظرسنجی ایالتی، وی در بین رای‌دهندگانی كه خود را هیسپانیك یا لاتین‌تبار معرفی كرده‌اند با ۵۲درصد در مقابل ۴۰درصد از ترامپ پیشی گرفت. برآوردها نشان می‌داد كه بایدن در انتخابات سال ۲۰۲۰ توانست ۶۰ تا ۶۵درصد آرای این قشر را به خود اختصاص دهد.

 

اقتصاد؛ مهم‌ترین مساله

در امریكا، رای‌دهندگان به‌طور معمول رییس‌جمهوری خود را براساس معیارهای اقتصادی گزینش می‌كنند و به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۴ نیز از این قاعده مستثنی نیست. به گزارش ایرنا، هنگامی كه از شركت‌كنندگان در این نظرسنجی‌ها خواسته شد بین «مسائل اقتصادی مانند شغل، مالیات و هزینه‌های زندگی» و «مسائل اجتماعی مانند حمل سلاح و دموكراسی» یكی را انتخاب كنند، ۵۵درصد مسائل اقتصادی و فقط ۳۱درصد مسائل اجتماعی را انتخاب كردند. این مهم‌ترین دغدغه برای بایدن محسوب می‌شود زیرا ۵۰درصد از ایالت‌های تاثیرگذار اقتصاد امریكا را در وضعیت فعلی آن «ضعیف» توصیف می‌كنند.

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.