روزها و شب‌های عشق و جنگ

روزها و شب‌های عشق و جنگ

دنیای قلم - اسدالله امرایی: روزها و شب‌های عشق و جنگ كتابی از نویسنده اروگوئه‌ای ادواردو گالیانو است كه در سال ۱۹۷۸ منتشر شده و ترجمه فارسی آن به قلم سهراب معینی در انتشارات خزه به بازار آمده است. این كتاب به فاصله‌ای كوتاه پس از انتشار به زبان‌های دیگر هم ترجمه شد.

روزها و شب‌های عشق و جنگ به صورت مجموعه‌ای از قطعات ساختارمندتنظیم شده است، از لحن روزنامه‌نگاری مستقیم و نثر چكشی گرفته تا اكسپرسیونیسم و غزل‌سرایی شاعرانه و حتی داستان كوتاه و ایراد خطابه و زندگی‌نامه. نثر گالیانو و نگاه تیز روزنامه‌نگارانه‌اش جوایز متعددی را در دنیای اسپانیایی‌زبان نصیب او كرد. وقایع كتاب به دوران كودتاهای نظامی پی‌در‌پی در امریكای لاتین و امریكای مركزی برمی‌گردد. از سركوب همه‌جانبه دیكتاتورهای چكمه‌پوش اروگوئه در دهه ۱۹۷۰، در طول دوران تبعید یازده‌ساله گالیانو همه این سختی‌ها را تحمل كرد. داستان دو دهه مبارزه و استقامت در امریكای لاتین را با كودتای ۱۹۷۶ آرژانتین به عنوان نقطه كانونی آن شرح می‌دهد.

گالیانو اپیزودهایی از زندگی خود مانند رهایی از بیماری مالاریا، از دست‌دادن ایمان شبه خدا، تهدیدات كودتاگران، دیكتاتورها و سانسور، و همچنین تجربیات زندگی در میان سرخپوستان، چریك‌ها، روسای جمهور و روسپیان را فاش می‌كند. او از هموطنان خود و همچنین از كودكان خیابانی برزیل، مكزیكی‌های بومی جنگ‌زده چیاپاس و میلیون‌ها كودك رها شده قاره دفاع می‌كند.چند بار، من خود، یك دیكتاتور بوده‌ام؟ چند بار یك مستنطق، یك سانسورچی یا یك زندانبان؟ چند بار من خود، آنان‌ را كه بیشتردوست‌ داشته‌ام، از آزادی و حق ‌سخن‌ گفتن محروم‌ كرده‌ام؟ چه ‌تعداد از مردم ‌را احساس‌ كرده‌ام‌ كه در تملك‌ خود دارم؟ چه ‌تعداد از مردم را به‌ جرم مثل ‌من نبودن، محكوم‌ كرده‌ام؟ آیا كراهت‌انگیزتر از این وجود دارد كه مردم را، بیش ‌از ‌اشیاء، به عنوان دارایی‌ خویش بینگاریم؟ از چه تعداد از مردم استفاده‌ كرده‌ام؟

منی ‌كه فكر می‌كنم خودم را كاملاً دور از جامعه مصرفی نگه ‌داشته‌ام، آیاآرزوی شكست‌ دیگران‌ را نداشته‌ام و در خلوت‌ خویش از شكست آنها غرق ‌شادمانی ‌نشده‌ام؟ من، منی‌ كه با صدایی رسا اعلام‌ كرده‌ام كه ‌كوچك‌ترین علاقه‌ای به‌ موفقیت ‌شخصی‌ ندارم؟ «روزها و شب‌های عشق و جنگ» شرحی شاعرانه و غمناك است از تجربیات و مشاهدات ادواردو گالیانو نویسنده و روزنامه‌نگار سرشناس اروگوئه‌ای در باب تبعید، تهدید‌ و سركوب روزنامه‌نگاران و توقیف رسانه‌ها در كشورهای امریكای لاتین. ادواردو گالیانو زاده ۳سپتامبر ۱۹۴۰ و درگذشته ۱۳ آوریل ۲۰۱۵ یك روزنامه‌نگار، نویسنده، و رمان‌نویس اروگوئه بود. از گالیانو كه نامش را گالئانو هم ضبط كرده‌اند تعدادی از داستان‌های كوتاه او به فارسی ترجمه و منتشر شده به علاوه كتاب‌های فوتبال در سایه و آفتاب، دنیای وارونه، ترانه‌ای كه می‌خوانیم، زنان و بچه‌های روز.

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.