پیک پنجم کرونا شدیدتر از پیک چهارم خواهد بود

پیک پنجم کرونا شدیدتر از پیک چهارم خواهد بود

یادداشت عباس آقازاده، رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی را درباره کرونا بخوانید.

دنیای قلم -با توجه به شرایط فعلی، احتمال ایجاد پیک پنجم کرونا بسیار زیاد است. در این زمینه هم سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت نسبت به این موضوع هشدارها را داده و اعلام کرده‌اند که با توجه به‌احتمال برگزاری تجمعات انتخاباتی در روزها و هفته‌های آینده، خطر اوج گرفتن بیماری، بسیار بالاست. برخی به واکسیناسیون دل بسته‌اند، درحالی‌که هم‌اکنون واکسیناسیون در کشور ما برای جمعیت بسیار کمی در حال انجام است و تنها شامل گروه‌های کوچکی مثل کادر درمان و بخشی از سالمندان شده است. بنابراین نمی‌توان گفت که جمعیت ایمن شده.


کرونا چه زمانی کنترل می شود


زمانی می‌توان گفت ایمنی ایجاد شده که واکسیناسیون به‌صورت میلیونی و برای 50تا 60درصد مردم انجام شده باشد و از همه مهم‌تر در مدت زمان کوتاهی این اتفاق افتاده باشد. در آن صورت است که می‌توان گفت اپیدمی کنترل شده، هر چند که بعد از واکسیناسیون هم باید پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود. بنابراین آنچه تاکنون برای واکسیناسیون انجام شده، پاسخگوی نیاز مردم و پیشگیری‌کننده از وقوع پیک پنجم نیست. مردم باید بیش از اینها مراقب باشند. با توجه به وضعیت پیش‌روی انتخابات هم باید از هرگونه تجمع و برگزاری مراسم مختلف جلوگیری شود.
همه اینها در شرایطی است که قبلا خبری از ویروس انگلیسی‌، آفریقایی، هندی و برزیلی نبود و حالا بعد از کرونای انگلیسی، خطر شیوع سوش‌های دیگر این ویروس وجود دارد، بنابراین پیک پنجم شدیدتر از پیک‌های قبلی خواهد بود چراکه دچار جهش‌های بیشتری شده و همچنین کادر درمان خسته و فرسوده شده است. برای پیشگیری از ایجاد شرایط بحرانی، باید تبلیغات انتخاباتی به رسانه‌ها منتقل و در فضای مجازی انجام شود، نباید فریب شرایط فعلی را که منجر به کاهش موارد ابتلا و فوتی شده خورد. ما هنوز به شرایط قبل از تعطیلات عید نرسیده‌ایم و وضعیت شیوع تنها نسبت به دو سه هفته پیش روند نزولی پیدا کرده و قابل پیش‌بینی نیست. در این شرایط ستاد ملی مقابله با کرونا باید جدی‌تر پای کار بیاید و دستورالعمل‌های سخت‌تری را تدوین کند. ما شاهد اعلام برخی دیدگاه‌های نامناسب در این حوزه هستیم که به بهانه نگرانی‌ از وضعیت کسب‌وکار و تجارت، اظهارنظرها و تصمیم‌گیری‌هایی  می‌کنند.
پیش از این دیدیم اعمال این تصمیم‌ها چطور شیوع کرونا را تشدید کرد و با نبستن جاده‌ها در تعطیلات نوروز، پیک چهارم را سبب شدند؛ تصمیم‌هایی که ابتلای خانوادگی را بسیار بالا برد. حالا هم با ادامه روند برگزاری مراسم عروسی، خواستگاری و دورهمی‌های خانوادگی، وضعیت خطرناکی پیش‌رو داریم.

 

منبع: همشهری


 

 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.