چرا دو روز تعطیل؟

چرا دو روز تعطیل؟

تعطیلی ۱۴ و ۱۵ خرداد اگر برای چند سال اول رحلت امام خمینی(ره) به دلیل برنامه‌های گسترده در سراسر كشور و تسكین دل مردم به خاطر فاصله اندك از آن حادثه غمبار ضروری بود، امروز آن ضرورت را ندارد

دنیای قلم - علی مطهری : تعطیلی ۱۴ و ۱۵ خرداد اگر برای چند سال اول رحلت امام خمینی(ره) به دلیل برنامه‌های گسترده در سراسر كشور و تسكین دل مردم به خاطر فاصله اندك از آن حادثه غمبار ضروری بود، امروز آن ضرورت را ندارد و دو روز تعطیلی پشت سر هم آسیب جدی به اقتصاد كشور خصوصا به بخش خصوصی وارد می‌كند.

 

یك روز برای بزرگداشت دو مناسبت مهم رحلت امام خمینی و قیام پانزده خرداد كه نقطه آغاز نهضت اسلامی بوده كافی است و می‌تواند تنها ۱۵ خرداد تعطیل باشد و هر دو مناسبت در این روز تعظیم و تكریم شود. اساسا تعطیلی دو روز پشت سر هم به صلاح هیچ كشوری نیست و كشورهای مختلف از آن پرهیز می‌كنند، زیرا باعث می‌شود آن هفته‌ای كه این دو روز در آن واقع شده است از حیز انتفاع ساقط شود. همین یكشنبه و دوشنبه هفته بعد را كه تعطیل است در نظر بگیرید.

 

عده‌ای از چهارشنبه قبل از آن به مرخصی می‌روند و اگر زود برگردند سه‌شنبه هفته بعد خواهد بود و معمولا تا پایان هفته بعد به طول می‌انجامد و به این ترتیب ادارات چند روز تق و لق خواهد بود و كارفرمایان بخش خصوصی هم باید ۲ روز حقوق كارِ نكرده كارمندان و كارگران خود را بپردازند. این امر آسیب جدی به اقتصاد و پیشرفت كشور می‌زند. این در حالی است كه در روز ۱۵ خرداد برنامه سراسری برای بزرگداشت این روز وجود ندارد و تنها مردم شریف ورامین و پیشوا یك راهپیمایی دارند كه از اخبار تلویزیون پخش می‌شود. 


ممكن است تاسوعا و عاشورا را به عنوان نقض این سخن ذكر كنید. انصافا تاسوعا و عاشورا استثناست و اكثر مردم در این دو روز برنامه دارند و احساس بطالت نمی‌كنند. حتی این مورد هم اگر بنا به مصلحت كشور منحصر به عاشورا شود جای دوری نرفته‌ایم.


وظیفه مجلس شورای اسلامی است كه تعطیلی ۱۴ و ۱۵ خرداد را تبدیل به یك روز ترجیحا ۱۵ خرداد كنند و البته تقارن این دو روز یعنی روز رحلت امام خمینی (ره) با ۱۵ خرداد روز آغاز نهضت اسلامی به رهبری آن عزیز راحل از اتفاقات نادر و عجیب روزگار است و شاید حاكی از عنایت خاص خداوند به آن رهبر مخلص و پاكباز و انقلاب تاریخ‌ساز او باشد.


 

 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.