علت ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش

علت ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش

چه علت‌هایی باعث ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش می‌شود. راه پیگشگیری چیست؟ اینجا را بخوانید.

دنیای قلمـ ایرج خسرونیا متخصص داخلی و گوارش: علت اصلی ابتلا به سرطان‌های معده و دستگاه گوارش، تجمع عفونت‌های مزمن و میکروب‌هایی است که در معده وجود دارند، همچنین ترشح بیش از حد اسید معده و تحریکات متعددی که توسط غذا با مخاط معده وارد محیط دستگاه گوارش می‌شود، منجر به ابتلا به سرطان می‌شوند. درد ناحیه بالای شکم، حالت تهوع و استفراغ، لاغری، ضعف و بی‌حالی از شایع‌ترین علائم ابتلا به سرطان معده هستند.

 

به‌دلیل اینکه در برخی از سرطان‌های دستگاه گوارش اگر دیر به بیمار رسیدگی شود، ممکن است منجر به مرگ او شود، بهتر است به‌محض بروز مشکلات گوارشی فرد به پزشک متخصص مراجعه کند.

 

بیشتر بخوانید: علائم مشکوک سرطان معده چیست؟

 

راه پیشگیری از ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش

 

سرطان دستگاه گوارش

 

سرطان‌های دستگاه گوارش، در مراحل اولیه قابل پیشگیری و درمان هستند. در مواردی که گوارش شخص دچار مشکل است، تعلل در مراجعه به پزشک و خوددرمانی با گیاهان دارویی، صرفا به پیشرفت بیماری کمک می‌کند.

 

درمان سرطان‌های دستگاه گوارش توسط جراحی و شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی انجام می‌شود. در صورت تشخیص سریع و به‌موقع می‌توان مشکل را رفع کرد، اما اگر دیر مراجعه شود سلول‌های سرطانی در دستگاه‌گوارش فرد پخش شده و کبد را هم درگیر می‌کنند که در این صورت دیگر کار مفید و موثری نمی‌توان انجام داد.

 

رعایت اصول بهداشتی، رژیم غذایی مناسب، مصرف میوه‌ها و سبزیجات، پرهیز از مصرف غذا‌های مانده، موادغذایی فرآوری‌شده و غذا‌های دودی، می‌تواند نقش موثری در حفظ سلامت دستگاه‌گوارش داشته باشد.

 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.