ریال دیجیتال چه وقت رسمی می‌شود؟

ریال دیجیتال چه وقت رسمی می‌شود؟

ریال دیجیتال یک پروژه حاکمیتی و ملی و به‌عبارتی یک ابزار پرداخت جدید که بانک مرکزی در حال توسعه آن است.

دنیای قلم -چند سالی است که بانک مرکزی از راه‌اندازی ریال دیجیتال خبر می‌دهد و هر چند وقت یک‌بار از عرضه قریب‌الوقوع ریال دیجیتال خبری منتشر می‌شود. اما اصل چیست؟

به گزارش دنیای اقتصاد،  در اسفندماه سال گذشته بود که محمدرضا فرزین، رئیس بانک مرکزی گفت: ریال دیجیتال نیز در مرحله آزمایشی است و تدوین این موضوع به‌صورت تدریجی خواهد بود. حالا و با گذشت ۸ماه، محمدرضا مانی یکتا، مدیر اداره نظام پرداخت بانک مرکزی می‌گوید: ریال دیجیتال خود ریال است یعنی دقیقا ذات ریال را دارد.

او توضیح می‌دهد: ریال دیجیتال یک پروژه حاکمیتی و ملی و به‌عبارتی یک ابزار پرداخت جدید که بانک مرکزی در حال توسعه آن است این پروژه متوقف نشده فقط داشتیم هماهنگی‌های مضاعفی را درخصوص مجوزهای قانونی آن انجام می‌دادیم که قانون جدید بانک مرکزی که تقریبا نهایی شده و در شرف ابلاغ است به‌صورت قانونی اجازه انتشار ریال دیجیتال را هم به بانک مرکزی داده است.

مانی یکتا می‌افزاید: اکنون پروژه ریال دیجیتال از نظر فنی به جایگاه مطلوبی رسیده و به‌زودی خبرهای خوبی خواهیم داشت و بانک‌ها در حال تکمیل اقدامات فنی هستند هم‌اکنون ۷بانک دیگر در شرف پایان اقدامات هستند البته پیش از این زیرساخت‌های فنی ۳بانک ملی، ملت و تجارت عملیاتی شده بودند.

با این توضیح بانک مرکزی نباید ریال دیجیتال را رمز ارز ملی قلمداد کرد، زیرا ماهیت رمز ارزها این است که پشتوانه آن‌ها بانک‌های مرکزی نیستند، اما به‌گفته مانی یکتا، پشتوانه پروژه رمز ریال، اسکناس بانک مرکزی و حاکمیت پولی کشور است و ریال دیجیتال هم دقیقا همان اسکناس است فقط بجای اینکه کاغذ آن منتشر شود به شکل کاملا الکترونیک ارائه می‌شود.

او در پاسخ به این سؤال که زمان هدف‌گذاری شده برای اجرای همگانی این پروژه چگونه‌است، اعلام کرد: یک بخشی از اینکه بخواهیم یک ابزار پرداخت را همگانی استفاده کنیم شکل گرفتن یک زیست‌بوم برای مورد پذیرش قرارگیری است طبیعتا یک بخش از شکل‌گیری زیست‌بوم وابسته به خود فضای کسب‌وکار و خود بانک‌ها است بر این اساس اگر به قوام کامل نرسد نمی‌شود زمان مشخصی را برای آن تعیین کرد.

رمز ریال یا همان ریال دیجیتال یک نوع پول نقد الکترونیک است که به‌عنوان نسخه الکترونیک اسکناس‌های رایج در ایران مطرح شده است و از نظر ارزش هم به ریال کاغذی سنتی موجود متصل می‌شود.

هدف از ایجاد و عرضه رمز ریال به هیچ وجه جایگزینی آن با بیت‌کوین و دیگر رمزارزها نیست بیت‌کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه بلاکچین است که توسط هیچ نهاد یا حکومتی کنترل نمی‌شود. اما رمز ریال مکملی برای ارزهای ملی در سهولت مبادلات مالی یک کشور است که توسط بانک مرکزی ارائه شده و مقدار عرضه آن کنترل می‌شود.
 

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.