ماجرای قطع عضو دختر ۹ ساله به‌ شورای شهر تهران کشید

ماجرای قطع عضو دختر ۹ ساله به‌ شورای شهر تهران کشید

اعضای شورای شهر تهران صبح امروز با حضور مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی ابعاد مختلف قطع دست دختر ۹ ساله در پله برقی را مورد بررسی قرار دادند.

دنیای قلم -اعضای شورای شهر تهران صبح امروز با حضور مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی ابعاد مختلف قطع دست دختر ۹ ساله در پله برقی را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش ایسنا، قدرت الله محمدی مدیرعامل سازمان آتش نشانی صبح امروز با حضور در صحن علنی شورای شهر تهران به ارائه گزارش اقدامات سازمان آتش نشانی در خصوص حادثه گیر کردن دست دختربچه ۹ ساله در پله برقی پرداخت و گفت: در سال ۱۴۰۱ برای ۵۰۰ پله برقی فعال در سطح مناطق دستورالعمل صادر کردیم واجرای آن را به تمام مناطق ۲۲ گانه ابلاغ کردیم و در رصدها مشخص شدکه وضعیت اجرای این دستورالعمل مناسب بوده است.

وی با بیان اینکه در سال جاری کلا سه مورد حادثه پله برقی رخ داد که دو موردش مربوط به دو روز اخیر است و یک مورد نیز مربوط به اوایل سال است، اظهار کرد: روز گذشته نیز یک پسربچه ۱۲ ساله در حال بستن بند کفشش بوده که انگشتش در پله برقی گیر می‌کند.

وی با بیان اینکه در مترو نیز ۱۰۰۰ پله برقی وجود دارد که روزانه به چندین میلیون نفر خدمات ارائه می‌کند، افزود: در ساعت ۱۹:۵۰ روز حادثه تماسی با سامانه ۱۲۵ برقرار شد و در آنجا اعلام کردند که در پله برقی خیابان رجائی جنوب حادثه رخ داده است که ظرف ۳۰ ثانیه آتش نشانان به محل حادثه اعزام شدند اما طبق بررسی که انجام دادم آتش نشانان در ترافیک سنگین بلوار ابریشم می‌مانند و بعد از هفت دقیقه و ۳۱ ثانیه به محل حادثه می‌رسند.

وی با بیان اینکه سیستم قطع برق پله برقی به گونه‌ای است که اگر جسم خارجی وارد آن شود با عبور سه پله متوقف می‌شود، گفت: اگر جسم خارجی وارد پله برقی شود در جا خاموش نمی‌شود چرا که احتمال پرت شدگی وجود دارد و سه کف پله حرکت می‌کند و بعد از آن متوقف می‌شود که متاسفانه کودکی ۹ تا ۱۰ ساله‌ای روی آخرین پله بود که دستش گرفتار می‌شود و وقتی دوستان ما به محل حادثه رسیدند این طفل بغل مادرش بود و عضوی از دستش قطع شده بود که دوستان ما برای پیدا کردن عضو قطع شده پله‌ها را باز کرده و نهایتا بعد از ۲۰ دقیقه عضو را پیدا کردند و عضو قطع شده و مصدوم را در اختیار آتش نشانی قرار دادند و همزمان نیز عوامل کلانتری در محل حادثه حضور یافتند.

وی با بیان اینکه بررسی‌های سامانه ۱۳۷ نشان داد که از ابتدای امسال هفت مورد تماس در خصوص خاموشی این پله برقی و نه نقص فنی ثبت شده است، گفت: کارشناسان ما در این حادثه به این نتیجه رسیدند که سهل انگاری شهروند علت بروز این حادثه بوده است اما شاید بتوانیم با افزایش سطح آگاهی‌های مردم از بروز این حوادث جلوگیری کنیم و بهتر است با نصب تابلوهایی در سطح شهر نسبت به افزایش آگاهی مردم اقدام کنیم و همچنین لازم است که واحد hse بازدیدهای هفتگی برای رصد وضعیت دستگاه‌های برقی سطح شهر تهران داشته باشند.

وی با بیان اینکه از شورای شهر می‌خواهیم که بودجه خاصی برای حل مشکلات پله برقی‌ها اختصاص دهد، گفت: بررسی حوادث مشابه در سطح دنیا نشان داده که از اینگونه حوادث در کشورهای دیگر هم رخ می‌دهد اما حتی بروز یک حادثه هم زیاد است.
 

 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.