بیماری های خطرناکی که خر و پف بوجود می آورد

بیماری های خطرناکی که خر و پف بوجود می آورد

خر و پف بیماری های جدی را به وجود می آورد جزئیات را اینجا بخوانید

دنیای قلم -افرادی که خروپف می‌کنند به میزان قابل توجهی با افزایش خطر ابتلا به سرطان بیماری‌های قلبی عروقی و زوال عقل روبه رو هستند
طبق تحقیق دانشمندان سوئدی، وقفه تنفسی در خواب (آپنه انسدادی خواب) که در واقع خود را به صورت خروپف نشان می‌دهد، باعث قطع اکسیژن به صورت مقطعی می‌شود و افرادی که خروپف می‌کنند به میزان قابل توجهی با افزایش خطر ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی و زوال عقل روبه رو هستند.

 

     آپنه انسدادی خواب


آپنه انسدادی خواب (osa) حدود ۳۰ میلیون آمریکایی  و بسیاری دیگر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است. این عارضه باعث شل شدن و باریک شدن دیواره‌های گلو می‌شود و تنفس طبیعی را چندین بار در شب مختل می‌کند. افراد دارای اضافه وزن به ویژه مستعد ابتلا به آپنه انسدادی خواب هستند. از اقدامات پیشگیرانه در این زمینه می‌توان به کاهش وزن یا استفاده از ماسک مخصوص روی بینی و دهان هنگام خواب (cpap) که از طریق آن هوا را به پشت گلو می‌دمد تا مجاری تنفسی را در شب باز نگه دارد، اشاره کرد.

 

     ارتباط آپنه و سرطان


دکتر آندریاس پالم، محقق و مشاور ارشد در دانشگاه اوپسالا در سوئد می‌گوید: «این که در بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب، خطر ابتلا به سرطان افزایش یافته موضوعی شناخته شده است اما مشخص نیست که آیا این به دلیل خود آپنه انسدادی خواب است یا به عوامل مخاطره آمیز مرتبط با آن مانند سرطان، چاقی، بیماری قلبی  یا حتی عامل سبک زندگی ارتباط دارد. اما یافته‌های ما نشان می‌دهد که کمبود اکسیژن به دلیل آپنه انسدادی خود به ‌طور جداگانه با سرطان مرتبط است.»


محققان حدود ۶۲ هزار بیمار را که از چنین مشکلی رنج می‌بردند بررسی کردند. نکته جالب آن بود که نیمی از آن‌ها در پنج سال گذشته به سرطان مبتلا شده بودند. دانشمندان به سرپرستی دکتر آندریاس پالم  به بررسی دقیق‌تر موضوع پرداختند و اختلالات تنفسی را در هنگام خواب بررسی و نتایج را ثبت کردند. یکی از مولفه‌ها، شاخص آپنه هیپوپنه (ahi) است که اختلالات تنفسی در طول خواب را شمارش می‌کند و دیگری شاخص اشباع اکسیژن (odi)  است که برای محاسبه تعداد آپنه‌ها در هر ساعت که منجر به کاهش اکسیژن تا حداقل ۳ درصد می‌شود،درباره آن مطالعه شد.


     تاثیر آپنه خواب بر مغز


مطالعه دوم درباره ارتباط بین آپنه خواب و کاهش بیشتر قدرت مغز طی یک دوره پنج ساله بود. این تحقیق  بر مبنای تست خواب روی ۳۵۸ فرد بالای ۶۵ سال در سوئیس انجام شده است. در این مطالعه عملکرد شناختی، حافظه کلامی، زبان و ادراک بصری و رابطه مکانی ارزیابی شد.دکتر نیکولا مارشی از دانشگاه لوزان می‌گوید: «ما دریافتیم که بیماری آپنه خواب به ‌ویژه سطوح پایین اکسیژن در طول خواب به دلیل osa، با کاهش بیشترعملکرد شناختی، سرعت پردازش، عملکرد اجرایی و حافظه کلامی مرتبط است. ما همچنین متوجه شدیم که افراد ۷۴ ساله و بالاتر به خصوص مردان بیشتر در معرض خطر کاهش شناختی مربوط به آپنه خواب در برخی از تست‌های شناختی خاص قرار دارند.»

 

     احتمال زوال عقل


افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب و پزشکان باید بدانند که وقفه تنفسی در خواب ممکن است در بیماری زوال عقلی نقش داشته باشد. این مطالعه نشان می‌دهد که احتمالا همه بیماران آپنه انسدادی خطر زوال شناختی یکسانی ندارند. احتمالا زیر گروهی از بیماران، به ویژه آن‌هایی که کمبود اکسیژن شبانه بیشتری دارند وهمچنین بیماران مسن‌تر، به ویژه مردان ممکن است در معرض خطر زوال شناختی مرتبط با آپنه انسدادی خواب باشند.

 

     شناخت بیماری‌های مرتبط با آپنه


در تحقیق پایانی، پروفسور وینفرید راندرانت از دانشگاه کلن آلمان ضمن تاکید بر رابطه نگران کننده بین آپنه انسدادی خواب و بیماری‌های شناخته شده‌ای که بر بقا و کیفیت زندگی تاثیرگذار است، می‌گوید: « مردم باید از این  بیماری‌ها مثل  چاقی و بیماری قلبی آگاه شوند و سعی کنند برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری با نگه داشتن وزن متعادل، تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنند. با این حال، در صورت مشکوک بودن به وقفه تنفسی در خواب، باید بیماری به سرعت تشخیص داده و درمان قطعی آغاز شود. ما مشتاقانه منتظر تحقیقات بیشتری در این زمینه هستیم که به روشن شدن این که آیا بیماری آپنه انسدادی خواب ممکن است باعث برخی از مشکلات سلامتی شود یا خیر، کمک می‌کند.»
منبع: یورونیوز
 

 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.