طرز تهیه سرکه سیب خانگی را یاد بگیرید

طرز تهیه سرکه سیب خانگی را یاد بگیرید

شما هم می توانید با راهنمایی های این مطلب در خانه سرکه سیب درست کنید.

دنیای قلم -سرکه سیب بسیار مفید و پرخاصیت است اگر می خواهید آن را در خانه درست کنید ادامه مطلب را بخوانید:


مواد لازم برای سرکه سیب


سیب: ۳ کیلو
سرکه سفید: ۳ فنجان 
شکر: ۳ قاشق غذاخوری 
نمک: ۳ قاشق چای‌خوری
نخود: ۲۰ عدد
آب : به میزان لازم
 

طرز تهیه سرکه سیب خانگی را یاد بگیرید
طرز تهیه سرکه سیب

۱. ابتدا سیب‌ها را با پوست خوب بشویید و بگذارید خشک شوند. سپس آنها را به چهار قسمت تقسیم کنید و هسته‌های آن ها را جدا کنید.


بیشتر بخوانید: طرز تهیه غوره شور خانگی


۲. سیب‌های خرد شده را در دبه‌ای مناسب بریزید. حدود ۱/۴ دبه خالی باشد، دبه را نباید پر کرد. زیرا باید فضای خالی داشته باشد.

 ۳. سپس شکر، نمک، نخود و سرکه را با هم مخلوط کرده و با  آب داخل دبه بریزید. مراقب باشید آب، دبه را پر نکند. مواد داخل دبه را با قاشق چوبی خوب هم بزنید. پارچه‌ای روی دبه بگذارید و با کش دور آن را ببندید. این کار را به جای بستن در دبه انجام بدهید. چون در دبه ممکن است خوب بسته نشود و هوا و رطوبت وارد دبه شده و سرکه کپک بزند.

 ۴. بعد از بستن پارچه روی در دبه، آن را در جای گرم و تاریک بگذارید. تا ده روز اول هر روز در ظرف را باز کنید و مخلوط را با قاشق چوبی زیر و رو کنید. سیب‌ها را به سمت پایین دبه فشار دهید. بعد از ده روز در ظرف را محکم ببندید و ده روز زمان بدهید. در ده روز دوم به هیچ عنوان در ظرف را باز نکنید. بعد از ۲۰ روز سیب‌ها نرم شده و ته ظرف ته‌نشین می‌شوند. سرکه را حداقل ۵۰ روز دست نزنید تا جا بیفتد. پس از این مدت سرکه آماده است. آن را درون پارچه تنظیفی صاف کنید و در بطری بریزید و در کابینت نگهداری کنید.

منبع: ایرنا
 

 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.