سرکرده «تبهکاران شب» در پوشش زنانه

سرکرده «تبهکاران شب» در پوشش زنانه

تبهکار شب های مشهد  در مدت کوتاهی بعد از آزادی از زندان، افراد دیگری را جذب کرد و باند سیاه خود را به «شبکه تبهکاران شب» گسترش داد.

دنیای قلم -شبکه سرقت که به سرکردگی جوان معروف به «مجید جیغی» در مشهد به اموال مردم دستبرد می زدند، در حالی متلاشی شد که تاکنون به سرقت اموالی به ارزش 7 میلیارد تومان اعتراف کرده اند.
به گزارش روزنامه خراسان، چهارم اسفند سال 1400، خبر دستبرد به یکی از مراکز خیریه در بی سیم های پلیس پیچید و نیروهای انتظامی را به محل وقوع سرقت کشاند. بررسی های مقدماتی در بولوار ابوطالب مشهد نشان داد که سارقان با استفاده از «شاه  کلید» در مرکز خیریه «آ- ع» را گشوده و همه اموال آن را به سرقت برده اند. شیوه و شگرد سرقت بیانگر آن بود که پلیس با یک باند حرفه ای روبه رو شده است چرا که «دزدان شب رو» دوربین های مدار بسته و حتی دستگاه حضور و غیاب را نیز به همراه اموالی چون 10 دستگاه مانیتور، کیس، پرینتر، چندین تلفن رومیزی، بخاری، جاروبرقی و سوئیچ شبکه اینترنتی به سرقت برده اند. تحقیقات پلیس با اثربرداری از صحنه جرم درحالی ادامه یافت که مشخص شد سارقان با یک دستگاه خودروی سواری اموال سرقتی را شبانه از مرکز خیریه انتقال داده اند و با سرقت دوربین ها تلاش کرده اند اثر جرمی از خود به جا نگذارند. به همین دلیل پرونده این سرقت با صدور دستوری ویژه از سوی قاضی «جواد آسیان یزد» (قاضی شعبه 216 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد) به پلیس آگاهی خراسان رضوی ارسال شد تا ماجرای این سرقت به صورت تخصصی پیگیری شود. گزارش روزنامه خراسان حاکی است: این گونه بود که گروه تخصصی از کارآگاهان پایگاه شمال پلیس آگاهی به فرماندهی سرهنگ کدخدا (رئیس پایگاه شمال آگاهی) وارد عمل شدند و جلسات کارشناسی را با اولویت تجزیه و تحلیل محیط جغرافیایی جرم آغاز کردند. آنان با استفاده از راهنمایی ها و تجربیات سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) به نتایجی رسیدند که نشان می داد سارقان مرکز خیریه از دزدان حرفه ای هستند که احتمالا باید در همان منطقه «پاتوق» داشته باشند. به همین دلیل کارآگاهان در چند گروه اطلاعاتی، گشت و عملیاتی درحالی به ردزنی دزدان پرداختند که با ورود به سال 1401، پرونده های مشابه دیگری نیز روی میز کارآگاهان قرار گرفت. بررسی های میدانی و شگرد دزدان که به مراکز تجاری، دفاتر کاری و مغازه ها دستبرد می زدند، به دلیل سرقت های متعدد وارد مرحله جدیدی شد و آن ها با تقویت گشت های نامحسوس درحالی به گشت زنی های شبانه در خیابان های اطراف بولوار ابوطالب ادامه می دادند که تحلیل محتوایی جرایم نظر کارشناسی کارآگاهان را درباره محیط جغرافیایی جرم تایید می کرد چرا که بیشتر سرقت ها در همان منطقه از شهر رخ داده بود. 
در همین اثنا، کارآگاهان به فیلم دوربین مدار بسته ای دست یافتند که یکی از سارقان را هنگام دستبرد به اموال یک مرکز تجاری نشان می داد. «چهره شناسی» این تصویر بی درنگ عملیات کارآگاهان را به سوی یک تبهکار حرفه ای مشهد و به «مجید جیغی» کشاند چرا که او برای آخرین بار در اسفند سال 99 توسط پلیس مشهد دستگیر شده بود و درست یک سال بعد و در اسفند سال 1400 اولین سرقت با شگرد مشابه سرقت های باندی وی از مرکز خیریه انجام شد. با این سرنخ مهم، کارآگاهان دامنه رصدهای اطلاعاتی خود را با بررسی بانک اطلاعاتی مجرمان سابقه دار گسترش دادند و به برخی از پاتوق های محل اختفای «مجید جیغی» دست یافتند اما او در هیچ کدام از این پاتوق ها حضور نداشت و بعد از آزادی از زندان شیوه فعالیت های خود را تغییر داده بود. با گزارش این ماجرا به بازپرس پرونده، دستورات محرمانه ای از سوی قاضی شعبه 216 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد برای ردزنی وی با اختیارات ویژه صادر شد و این گونه کارآگاهان بسیاری از مناطق تردد احتمالی وی در شمال و شرق مشهد را زیر چتر اطلاعاتی گرفتند. این درحالی بود که با تغییر و تحولاتی در بخش های تخصصی پلیس آگاهی خراسان رضوی، پایگاه شمال آگاهی نیز در زیر مجموعه فرماندهی انتظامی مشهد قرار گرفت و بدین ترتیب کارآگاهان این عملیات را زیر نظر مستقیم سرهنگ احمد نگهبان (فرمانده انتظامی جدید مشهد) ادامه دادند تا این که چند روز قبل گروه گشت نامحسوس کارآگاهان، هنگام رصدهای اطلاعاتی در مناطق جغرافیایی مذکور به دو جوان موتورسوار مشکوک شدند که اموالی را به طرز مشکوک داخل یک شال بلند پیچیده بودند که شبیه متعلقات رایانه بود. این سرنخ از چشمان کارآگاهان دور نماند و آن ها به طور نامحسوس به تعقیب موتورسواران پرداختند تا این که آن ها وارد منزلی در بولوار عبدالمطلب شدند. 
حضور موتورسواران مشکوک در محیط تحت نظر کارآگاهان، احتمال وقوع جرم را تقویت کرد. به طوری که آن ها با کسب مجوز قضایی وارد مخفیگاه مذکور شدند اما در یک لحظه یکی از پاتوق نشینان با چاقو به سوی کارآگاهان حمله کرد که با چند فن دفاع شخصی زمین گیر شد و حلقه های قانون بر دستانش گره خورد. در بازرسی از این مکان اموالی از سیستم های رایانه ای به دست آمد که بررسی ها نشان داد اموال سرقتی متعلق به مرکز خیریه «آ- ع» است. با دستگیری یک پدر و پسر در این ماجرا، روند عملیاتی پرونده شدت گرفت و مشخص شد دو متهم مذکور از اعضای باند «مجید جیغی» هستند که تحت تعقیب پلیس قرار دارد و هنگام دستبرد به مرکز خیریه نیز در نقش سرکرده باند حضور داشته است اما باز هم تلاش ها برای یافتن وی به نتیجه نرسید، تا این که کارآگاهان براساس تجربیات پلیسی در مراکز ترک اعتیاد به جست وجو پرداختند و بدین ترتیب سرنخ هایی از حضور وی در یکی از مراکز ترک اعتیاد فاش شد. طولی نکشید که کارآگاهان با مجوز قضایی، او را در یکی از مراکز ترک اعتیاد مشهد شناسایی و در حالی دستگیر کردند که تحقیقات نشان داد او هر بار و پس از ارتکاب چندین سرقت، مدتی را در مراکز ترک اعتیاد مخفی می شود تا به قول معروف «آب ها از آسیاب بیفتد!» و دوباره ظاهر شود.
این گونه بود که تبهکار شب های مشهد، برای انجام بازجویی های تخصصی به پایگاه شمال پلیس آگاهی، انتقال یافت و دیگر اعضای شبکه سرقت را لو داد که بعد از آزادی از زندان تشکیل داده بود. او تا سال 99 سرکردگی یک باند سرقت را به عهده داشت اما فقط در مدت کوتاهی بعد از آزادی از زندان، افراد دیگری را جذب کرد و باند سیاه خود را به «شبکه تبهکاران شب» گسترش داد که در قالب گروه های دو یا چند نفره اموال مردم را به یغما می بردند. به دنبال اعترافات مرتضی – الف(مشهور به مجید جیغی) کارآگاهان پلیس آگاهی پایگاه شمال مشهد، در چندین عملیات ضربتی، 13 تن دیگر از اعضای این شبکه حرفه ای و سابقه دار سرقت را درحالی به دام انداختند که تاکنون به 10 فقره دستبرد به مراکز تجاری،مطب پزشکان و شرکت ها اعتراف کرده اند. در بازرسی از مخفیگاه های متهمان تعداد زیادی لوازم سرقتی کشف و ضبط شده است که ارزش ریالی آن ها 7 میلیارد تومان تخمین زده می شود.
اعضای باند «جیغی» با نظارت مستقیم سرهنگ نگهبان (فرمانده انتظامی مشهد) و با دستور قضایی، تاکنون به بازسازی چگونگی سرقت از مکان های مختلف پرداخته و مسیرهای ورود و خروج آن را مقابل دوربین نشان داده اند. در همین حال بررسی های کارآگاهان نشان داد که «مجید جیغی» در برخی از سرقت های شبانه با پوشش زنانه وارد محل می شد تا جلب توجه نکند! از سوی دیگر نیز وی اعتراف کرد قبل از هر سرقت ابتدا چند روز مکان مدنظر را به طور کامل زیرنظر می گرفت و راه های ورود و خروج و اموال آن جا را به همراه تجهیزات ایمنی نصب شده بررسی می کرد و با توجه به موقعیت زمانی و مکانی و همچنین بهره گیری از نقایص ایمنی و تجهیزاتی، از اعضای دیگر شبکه برای دستبرد استفاده می کرد و سپس اموال سرقتی را به امانت در نزد دوستان خلافکار دیگرش می گذاشت تا در فرصت مناسب آن ها را به فروش برساند.
تحقیقات بیشتر درباره جرایم احتمالی دیگر اعضای این شبکه سرقت و شناسایی عوامل مرتبط با آن ها همچنان توسط گروه عملیاتی کارآگاهان به سرپرستی ستوان یکم شفیعی ادامه دارد.

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.