ریزش مو یکی از عوارض کرونا + راه درمان

ریزش مو یکی از عوارض کرونا + راه درمان

ریزش موی ناشی از کرونا تا چه مدت ادامه دارد؟ راه درمان آن چیست؟ اینجا را بخوانید.

دنیای قلم- یک متخصص پوست، مو و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه ریزش مو یکی از عوارض کروناست، گفت: معمولا ریزش موی ایجاد شده ناشی از بیماری ویروسی کووید19 ممکن است تا دوماه بعداز بهبودی نیز ادامه‌دار باشد، ولی در نهایت سیستم ایمنی و پاسخ بدن به ویروس تعیین می‌کند که آیا پس از ابتلا به کووید19 دچار ریزش مو می‌شوید یا خیر.

 

دکتر فهیمه عبدالهی با بیان اینکه ریزش موی مقطعی اغلب به‌دنبال ابتلا به بیماری‌های گوناگون ایجاد می‌شود، اظهارکرد: ابتلا به بیماری عفونی و تب‌دار می‌تواند عاملی برای ریزش موی مقطعی باشد. وی کاهش وزن ناگهانی، مصرف برخی داروها، زایمان و شیردهی را از دیگر عوامل ریزش مو ذکر کرد و افزود: با درمان علت‌های زمینه‌ای که باعث ریزش مو شده و مصرف داروهای محرک رشد مو در کنار رفع کمبودهای تغذیه‌ای، فولیکول مو تقویت می‌شود.

 

عضو هیات علمی دانشگاه، بیماری‌هایی نظیر اختلالات تیروئید، کم‌خونی و بیماری‌های عفونی را از دیگر عوامل احتمالی ریزش مو ذکر کرد و ادامه داد: این بیماری‌ها می‌توانند باعث آسیب در بخشی از پوست شده که با ایجاد عفونت‌های ویروسی و قارچی ریزش مو را به‌دنبال دارد.

 

 

راه حل توقف ریزش مو

 ریزش مو

دکتر عبدالهی اظهارکرد: درمان کم‌کاری تیروئید و تامین کمبود ذخایر آهن و زینک با مصرف داروهای مکمل می‌تواند ریزش مو را به میزان قابل توجهی متوقف کند. این عضو هیات علمی دانشگاه ادامه داد: بیماری‌هایی که با تب همراه هستند مثل آبله‌مرغان و سرخک نیز از دیگر بیماری‌هایی هستند که به ریزش موی مقطعی دامن می‌زنند.

 

این متخصص پوست، مو و زیبایی، در ادامه زایمان و دوران شیردهی را از دیگر علل شایع ریزش موی مقطعی در زنان دانست و خاطرنشان کرد: این روند ریزش مو ممکن است تا شش ماه ادامه داشته باشد و اگر درمان آغاز شود تا 90 درصد موی از دست‌رفته جایگزین می‌شود، در غیر این صورت حداکثر تا 50 درصد موهای سر بازگشت دارد.

 

وی با بیان اینکه بیهوشی‌های ناشی از اعمال جراحی می‌تواند به میزان قابل‌توجهی در افزایش ریزش مو تاثیر داشته باشد، گفت: تا سه ماه بعداز عمل جراحی موی بیمار به شدت می‌ریزد که این موضوع به‌دلیل ناتوانی و اختلال در تغذیه وی است و با تقویت تغذیه و مصرف داروهای درمانی تا مدتی پس از بیهوشی ریزش مو برطرف خواهد شد.

 

 

بیشتر بخوانید: علت ریزش مو پس از کرونا چیست؟

 

 

ریزش موی ناشی از کرونا ممکن است تا دو ماه ادامه داشته باشد

 ریزش مو

دکتر عبدالهی با بیان اینکه ریزش مو یکی دیگر از عوارض کروناست، خاطرنشان کرد: معمولا ریزش موی ایجاد شده ناشی از بیماری ویروسی کووید19 ممکن است تا دوماه بعد از بهبودی نیز ادامه‌دار باشد ولی در نهایت سیستم ایمنی بدن و پاسخ بدن به ویروس تعیین می‌کند که آیا پس از ابتلا به کووید19 دچار ریزش مو می‌شوید یا خیر.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه گفت: بهترین راه‌حل برای برطرف کردن ریزش موی مقطعی، درمان علت ریزش مو است. به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه؛ ریزش موی ناشی از ابتلا به بیماری‌های عفونی در حدی است که فرد حتی تمایلی به شانه‌کردن موهای خود ندارد و این در حالی است که این عارضه معمولا چند ماه بعداز بهبودی خود بخود متوقف می‌شود.

 

 

بیشتر بخوانید؛ بلایی که کرونا برسر پوست می‌آورد

 

 

درمان ریزش مو به‌طورمستقیم به‌ علت وابسته است

 ریزش مو

وی با بیان اینکه ریزش مو یکی از عوارض بیماری‌های عفونی و تب‌دار است، گفت: استفاده از مکمل‌ها تاثیر چندانی در روند بهبود عوارض ریزش مو ندارد و برای کاهش عوارض باید دوره بیماری طی شود.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه درمان ریزش مو به‌طورمستقیم به‌علت وابسته است، توضیح داد: هیچ درمان اختصاصی و قطعی برای پیشگیری از ریزش مو وجود ندارد بلکه با بررسی عوامل اساسی در ریزش موی افراد، درمان‌های متفاوت ارائه می‌شود.

 

وی با تاکید بر اینکه در برخی افراد فرآیند ریزش مو ژنتیکی است، تصریح کرد: در این موارد براساس سن، جنس و نوع ریزش، درمان‌های دارویی و موضعی تجویز می‌شود.

 

دکتر عبدالهی در پاسخ به این سوال که آیا شوینده‌ها و شامپوها تاثیری در روند کاهش ریزش مو دارند یا خیر نیز گفت: شامپوها به‌تنهایی نمی‌توانند در جلوگیری از ریزش مو موثر باشند و غالبا این موضوع که مواد خاصی در ترکیبات برخی شامپوها برای کاهش ریزش مو موثر است، صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و برای جلب توجه مشتریان از آنها استفاده می‌شود.

 

 

بیشتر بخوانید: کرونا چگونه از طریق چشم منتقل می‌شود؟

 

 

انتخاب شوینده مناسب برای موی سر

 ریزش مو

وی با تاکید بر اینکه ترکیبات موجود در شامپوها تارهای مو و سطح خارجی پوست سر را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند، خاطرنشان کرد: حقیقت این است که اگر قرار به ریزش مو باشد، نوع شامپوی استفاده شده تاثیری در روند آن ندارد و صرفا اثرات مثبت شامپو در درمان برخی بیماری‌های پوستی سر مانند شوره یا پسوریازیس و کاهش خشکی و چربی پوست ثابت شده، اما در درمان و پیشگیری از ریزش مو نقش مهمی ایفا نمی‌کند.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه، انتخاب شوینده مناسب موی سر را مورد تاکید قرار داد و افزود: انتخاب نوع شامپو از اهمیت بالایی برخوردار است به این شکل که شامپو باید با مو و پوست سر سازگاری داشته باشد و در عین حال به موها هم آسیب نرساند به‌طور مثال افرادی‌که دارای شوره سر و یا چربی پوست هستند می‌توانند ضمن انتخاب درست شوینده سازگار با پوست و مو به میزان قابل‌توجهی ریزش مو را کاهش دهند.

 

وی با بیان اینکه شوره سر به‌علت پوسته‌های جدا شده از سر و به‌دنبال زیادشدن قارچ‌های طبیعی که در سر زیست می‌کنند ایجاد می‌شود، ادامه داد: این شامپو با دو مکانیزم شوره را بهبود می‌بخشد، یعنی حاوی موادی است که باعث جداشدن راحت‌تر پوسته‌ها می‌شود و از طرف دیگر می‌تواند حاوی موادی باشد که به‌عنوان ضدقارچ عمل کند و شوره سر را کاهش دهد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر عبدالهی با اشاره به اثرات احتمالی اشعه uv آفتاب بر موی سر، خاطرنشان کرد: هنوز تاثیرات مستقیم و مضر آفتاب بر موی سر ثابت نشده ولی این موضوع که موی سر خصوصا در تابستان می‌تواند به میزان قابل‌توجهی از پوست سر در برابر آفتاب محافظت کند، کاملا ثابت شده است.

 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.